Okrasné stromy

Okrasné stromy jsou nedílnou součástí krajiny. Dávají domům, ulicím i komerčnímu prostředí nádech stálosti a osobitou krásu. Okrasné stromy zkrášlují své okolí díky svým rozmanitým tvarům, vzorům a nesmíme, zapomenou na velikou paletu jejich měnících se barev a vůní. Rozhodně se mezi okrasné stromy nepočítají stromy pro lesní hospodářství nebo stromy ovocné.

Z jakých druhů si vybrat? Okrasné stromy se dají dělit na okrasné jehličnany a na okrasné listnáče. Pokud víte jaký druh, byste do své zahrady chtěli, je nutné promyslet si jakou maximální šířku koruny a výšku by měl v dospělosti váš strom mít. Důležité je i umístění okrasného stromu. Ohled musíte brát i například na stavby, aby okrasný strom nevadil ve výhledu, nedělal nežádoucí velký stín na špatných místech a u listnatých stromů, nesmíte zapomenout, že listy padají a rozhodně je nechcete mít v jezírku nebo třeba v bazénu.

Rozmanitost korun okrasných stromů...

V dnešní době si lidé často kupují okrasné stromy s geometrickou dokonalostí. Vybírat můžete podle tvaru korun. Koruny kulovitého tvaru sice nevytvářejí mnoho stínu, ale vždy vtisknou zahradě jedinečný charakter. Uplatní se jako solitéry, pěkně vypadají i v alejích. Jejich vzrůst přechází od nepravidelně tvarované koruny s nízkým kmenem po perfektní koule na vysokém kmínku, které jsou populární v předzahrádkách. V kombinaci se stromy úzkého sloupovitého rázu působí velmi dramaticky. Tohoto kulovitého tvaru můžete dosáhnout sami nůžkami z mnoha dřevin, anebo si zakoupit už okrasný strom, který tento tvar udrží svépomocí po celý svůj život. Mezi takové listnáče patří: buk lesní Rohanův, javor mléčný, višeň kulovitá nebo akát. Mezi jehličnany zase borovice černá, borovice hustokvětá, jedle balzámová.

Stromy mající koruny pyramidálního neboli kuželovitého tvaru, mají větve rozložené do pater. Nejspodnější část je nejširší a směrem vzhůru se zužuje. Mezi tyto okrasné stromy patří z jehličnanů cypřišek hrachonosný, jedle bělokorá, smrk sivý zakrslý a z listnáčů do této skupiny patří lípa stříbrná, liliovník tulipánokvětý, turecká líska.

Sloupovitý tvar korun u okrasných stromů patří z hlediska místa k nejúspornějším dřevinám a navíc působí velice elegantně. Hodí se do stísněných a úzkých prostorů. Mezi listnáče tohoto tvaru patří buk lesní, jilm holandský žlutý, topol a mezi jehličnany: borovice, jalovec skalní, tis červený.

Oválné tvary korun okrasných stromů vynikají jako samostatně stojící. Dalo by se říci, že zahradu zjemňují. Z listnáčů sem patří některé druhy bříz, jasanů a okrasných jabloní. Z jehličnanů zase některé druhy borovic, kryptomérie japonská a smrk ztepilý,

Stromy s převislou korunou jsou za horkých letních dnů ideálním úkrytem před sluncem. Zahradě dodávají šarm a lehkost. Nejlépe je vysazovat je izolovaně, aby vynikl jejich jedinečný tvar. Z listnáčů je pěkná hrušeň vrbolistá, sakura a vrba babylonská. Z jehličnanů zase cedr atlaský, cypřišek nutkajský, modřín opadavý a mnoho dalších.

Nepřehlédnuté jsou okrasné stromy exotického vzhledu, např. jinan nebo magnolie. Jsou i další tvary korun jako tvar vázovitý („V“) - hloh obecný a zmarlika kanadská, houbovitý (deštníkovitý) - jabloň převislá a jilm lysý, nepravidelný - dřín střídavolistý a třeba trnovník akát, fontánový – palma. Máte opravdu velikou škálu okrasných stromů, z kterých si můžete vybírat. Pomoc s výběrem vám může jak odborná publikace, tak zahradní architekt. A hlavně nezapomeňte na péči, prostříhávání a sestříhávání vašich okrasných stromů.

Okrasné zahrady

Partneři